Logo
Certifikovaný program primární
prevence pro žáky MŠMT
Akreditované školení
pro učitele MŠMT

3. místo za ČR v soutěži Evropská
síť prevence kriminality (EUCPN)

Videa
Galerie
Červená knihovna

Komixy
Facebook
facebook

Happy Slapping

Photo
(www.dailymail.co.uk)

V části kyberšikana jsme již nastínili rozrůstající se novou zábavu mládeže především ve Velké Británii – happy slapping (šťastné, spokojené fackování). Pojďme si toto zvrácené zahánění nudy a zažívání vzrušení přiblížit o něco více, popularita „spokojeného fackování“ totiž roste a nebude trvat dlouho a své příznivce si jistě najde i u nás. Máme se na co těšit!

Photo
(www.dailymail.co.uk)

Happy slapping se objevil poprvé v roce 2005 v jižním Londýně u tzv. hiphopových „gangsta teenagerů“, jež jsou snadno identifikovatelní podle vytahaného oblečení a imitací zlatých přívěsků na krk. S připravenými kamerami, či mobily vyčkali členové gangu na nic netušící oběť, dospělého i dospívajícího, které podrobí dopředu naplánovanému útoku. Ataky se vyznačují nebývalou zákeřností, která je hnána touhou získat co nejvíce šokující agresivní a „obdivuhodné“ video. Obětí bývá nahodilý i známý člověk, avšak útok je iniciován zcela záměrně a nečekaně, nejčastěji zezadu a ve skupině. Získanou nahrávku umístí na web jako další dobrý úlovek. V Británii, kde je „happy slapping“ nejvíce rozšířen, už díky této zvrácené zábavě zemřelo několik lidí. Nečekanost a rafinovanost se stále stupňuje, nikdo si nemůže být na ulici jistý, že zrovna on nebude terčem. Jsou známé případy, kdy zcela neznámému cyklistovi je pro zábavu o očekávání vtipného pádu vražena větev do špic.

Poprvé bylo výrazu „happy slapping“ užito v novinovém článku, který se nazýval „Násilníci si natáčejí útoky na telefon“. Společnost chování mládeže zlehčovala, nemyslela si, že by se někdy mohlo stát fackování trestným činem, jde prý pouze o nevinný žert. Avšak když se útoky děly častěji a jejich agresivita stoupala a některé končily smrtí, bylo nutné přistoupit k exekutivním krokům. V Anglii byl za happy slapping vynesen rozsudek poprvé v roce 2008. Dva pachatelé ve věku devatenácti a sedmnácti let napadli neznámého muže, který později v nemocnici zemřel na natrženou sliznici. Případ by nebyl ničím zase tak zvláštním, avšak celý incident si natočila sedmnáctiletá dívka na mobil. Dívka byla odsouzena na dva roky, sedmnáctiletý mladistvý odešel s šestiletým trestem a plnoletý agresor vyfasoval trest nejvyšší – sedm let odnětí svobody nepodmíněně. Dobrou zprávou je, že happy slapping se stal trestným činem v roce 2007 i ve Francii, kde jej navrhl Nicolas Sarkozy a následně prosadil do článku 44, jenž se zabývá zákonem o přepadení. Od zahrnutí happy slapping do zákona o přepadení je trestným činem a hrozí za něj až pět let vězení.

Avšak jaké motivace vedou mladé k provozování takové zábavy? Obecně můžeme konstatovat, že se jedná o další způsob, jak zahnat nudu a zažít pocit vzrušení. Tuto teorii potvrzuje i prohlášení šestnáctiletého Manyho Logana z Londýna v pořadu Mugging for Kicks na MTV: „Když vidíte v parku sedět někoho, kdo vypadá hodně hloupě, tak prostě běžíte k němu a rychle ho vyřídíte. Je to prostě zábava!“ Způsob nové zábavy mají podle několika nezávislých stran na svědomí pořady pro mladé jako Jackass a Dirty Sanchez. Aktéři krátkých videí sebe i své přátele-oběti podrobují různým vtípkům. Většina klipů překračuje hranice sebepoškozování. Můžeme se tak bavit nad záměrnými karamboly golfových vozíků, střemhlavou jízdou v nákupním košíku, záměrným použitím tesaru, proskočením sady zářivek, či útěkem před stádem býků. Riskantní akce hazardující se zdravím se však velice často obrací proti někomu jinému jako žert. Například nastražená vystřelovací boxovací rukavice, která uhodí každého, kdo zaklepe na dveře, vysypaný včelí roj do uzavřeného auta, nebo uhození kaktusem, který zůstane dotyčnému zapíchnut ve tváři. Každý nový klip musí předčit předchozí ve vynalézavosti, musí diváka zaujmout a zároveň šokovat. Není divu, že se mladí lidé snaží své hvězdy napodobit. Medvědí službu happy slapping udělal zcela jistě i populární anglický fotbalista Wayne Rooney. Navštívila jej výše zmíněná skupina Dirty Sanchez a jeho úkolem bylo, aby dobrovolníky ostřeloval jako cíle v bráně. Samozřejmě čím větší rána, tím lépe. Kamera vyhledává sama zkřivené obličeje bolestí a aktéři ji vděčně předvádí. K točení oblíbených klipů se připojilo i několik dalších populárních osobností jako Tony Hawk (profesionální skateboardista), Mat Hoffman (profesionální jezdec na BMX kolech), Brad Pitt (herec), Shaquille O'Neal (basketbalista), CKY (hudební skupina), Puff Daddy (rapper), Quinton Jackson (boxer). Známé osobnosti zvyšují klipům popularitu i jejich vlastní prestiž v očích mladých. Je jisté, že módní trend těchto videí má na svědomí mnoho, avšak není možné na ně svalovat všechnu vinu. Svou roli sehrává i rozšiřující se apatie, neschopnost empatie, nefunkční rodina, nedostatek autorit, osobní frustrace, pocit nudy, neuspokojení. Je již jen kousek od toho, aby se deprimovaný jedinec spojil s jinými a společně se bavili na úkor svého okolí a stali se ještě navíc oblíbenými přes svoje zveřejněná videa.

Happy slapping si za svou krátkou existenci vytvořil již jednu speciální odnož nazvanou „bumfights“. V překladu výraz znamená souboje bezdomovců, vandráků. Stejnojmenný název nese i kontroverzní seriál, který ukazoval surové bitky bezdomovců pro peníze, téměř jako novodobí gladiátoři. Avšak mládež se s bezdomovci baví po svém. Jako cíl napadení jsou ideální – fyzicky slabí, bezbranní, většinou opilí a spící. Navíc si lidé bez domova nesou jisté společenské stigma méněcennosti, bezvýznamnosti, spodiny society, zkrátka těch, kteří všechny obtěžují a jejichž zmlácení je vlastně spravedlivý trest. Bylo již zaznamenáno několik případů napadení, které končily smrtí. Uvádíme některé z incidentů happy slappingu, které byly snad nejotřesnější:

  • Anglie, 9. červen 2005. Dva dospívající mladíci napadli sedmnáctiletou studentku Kerry Sevillovou. Jeden z nich ji střelil do nohy vzduchovkou, zatímco druhý celý čin nahrával na svůj mobil. Video bylo následně umístěno na internet.
  • Anglie, 18. červen 2005. Policie zatkla tři čtrnáctileté chlapce, kteří byli podezřelí ze znásilnění jedenáctileté dívky. Vedení školy bylo na tento čin upozorněno poté, co jeden ze školních zaměstnanců našel záznam tohoto činu na mobilu jednoho ze studentů.
  • Anglie, prosinec 2005. Byl zavražděn David Morley. Patnáctiletá dívka Chelsea O’Mahoneyová a spoluobžalovaní Reece Saergant (21 let), Darren Case (18 let) a David Blenman (17 let) byli shledáni vinnými z neúmyslného zabití Davida Morleyho. Dle hlášení O‘Mahoneyová udělala dokument o tom, jak parta jejích kamarádů ukopala Davida k smrti.
  • Austrálie, 23. říjen 2006. Policie zahájila vyšetřování ve věci DVD, které mimo jiné obsahovalo záznam, kdy pár dospívajících mladíků pohlavně zneužilo jednu dívku a poté jí zapálilo vlasy. Kopie nahrávky byly údajně prodány.
  • Anglie, červenec 2007. Anthony Anderson (27 let) močil na umírající ženu, zatímco jeho kamarád vše natáčel na mobilní telefon. Celou dobu přitom řval: „Toto je materiál pro YouTube!“
  • Anglie, březen 2008. Dospívající dívka skočila ze svého podkrovního okna, zatímco se snažila utéct před dívčím gangem, který na ni chtěl použít happy slapping.

Zde nabízíme několik konkrétních názorů na happy slapping.

„Myslím si, že to dělají proto, aby ublížili jiným mladým lidem tím, že si z nich budou dělat srandu. Příčina je podle mě v televizi, kde je mnoho programů, které je nutí udělat to samé.“
„Já si myslím, že je to je jenom způsob, jak na sebe ti lidé upozorní.“
„Ti lidé si myslí, že když něco takového udělají, tak se stanou silnějšími a v partě uznávanějšími. Televize jenom napomáhá tomu, jakými způsoby mohou zaútočit.“
„To je směšné! Happy slapping je trapný!“
„Já si myslím, že když nějaký teenager něco takového udělá, nemá moc dobré a pevné vazby ve své rodině.“

Avšak nedejme se mýlit, podobné incidenty se dějí i u nás. Na povrch vyplavala hromadná rvačka žáků základní školy v Ústí nad Labem, která byla natočena na mobil a zveřejněna na internetu. Důležitá je v takových situacích role nejen školy a učitelů, ale především rodiny.

Zdroje

http://anti-slapping.blogspot.com/
http://cms.e-bezpeci.cz/content/view/71/39/lang,czech/
http://xman.idnes.cz/nejvetsi-archiv-lidske-agresivity-najdete-na-internetu-pje-/xman-adrenalin.asp?c=A080114_102850_xman-adrenalin_fro
http://en.wikipedia.org/wiki/Happy_slapping
http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/11_01/2SlapHappyXLL_468x519.jpg
http://www.ibls.com/internet_law_news_portal_view.aspx?s=latestnews&id=1707
http://www.spiked-online.com/Articles/0000000CAAD3.htm
http://www.spike.com/video/happy-slapping/2675659
http://everything2.com/e2node/Happy%2520slapping
http://sandeelee.blogs.com/bullying/2006/05/happy_slapping_.html
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4539913.stm