Logo
Certifikovaný program primární
prevence pro žáky MŠMT
Akreditované školení
pro učitele MŠMT

3. místo za ČR v soutěži Evropská
síť prevence kriminality (EUCPN)

Videa
Galerie
Červená knihovna

Komixy
Facebook
facebook

Kybergrooming

Co je to kybergrooming?

Pojem kybergrooming překládáme jako kyberkrášlení a označujeme jím jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť a donutit ji k osobní schůzce. Útočník s obětí komunikuje prostřednictvím chatu, SMS zpráv, ICQ a Skypu. Důvodem schůzky bývá nejčastěji sexuální zneužití, fyzické napadení, nebo donucení k terorismu.

Kybergrooming je velice zákeřný způsob, jak zneužít dětské důvěřivosti, naivity, touhy po přátelství, intimitě i dobrodružství. Jedná se vlastně o typický příklad zneužití osobních údajů, které oběť agresorovi poskytuje, avšak její lstivost vězí především v uhoupání a ošálení dětské obezřetnosti v rozsáhlém časovém horizontu a získávání důvěry pozvolna. Nejedná se o krátkodobé a přímé manipulování! Oběti kybergroomingu komunikovali s útočníky i několik let. Je znám případ z Ameriky, kdy se 11letá dívka stala po dvou letech zcela psychicky závislá na starším muži, který ji nakonec zneužil. O dalších skutečných případech kybergroomingu čtěte v záložce Příběhy obětí kybergroomingu.

Nejčastějším projev krášlení je změna identity tak, aby přilákala potencionální oběti. I pro méně zkušeného uživatele výpočetní techniky není problém si sehnat fotografie přitažlivého kluka, či holky, vypsat si okouzlující profil a začít komunikovat po chatech pro mladé, na Facebooku, pomocí ICQ atd.

Klasický průběh budování závislosti probíhá přibližně takto:

  1. Vzbuzení důvěry a snaha izolovat oběť od okolí.
  2. Podplácení dárky, penězi, budování přátelského vztahu.
  3. Získání nebezpečných materiálů k vydírání.
  4. Emocionální závislost na útočníkovi.
  5. Osobní schůzka.
  6. Zneužití, napadení, vydírání, ...

Záludnost kybergroomingu nespočívá jen ve vylákání ošálené oběti na schůzku. Obvyklé krášlení, kdy se starší muž vydává za mladšího, bude zřejmě i nadále nejhojnějším, avšak začínáme se setkávat s novým, a ještě zákeřnějším způsobem, který je zmíněn jako třetí bod. Získání kompromitujících materiálů, díky nimž začne útočník oběť vydírat a nakonec i vylákat na schůzku. Jak může takový případ vypadat?

Na začátku si dítě může například postěžovat na starý mobil, útočník, stále ještě v masce přítele, mu slíbí nový, avšak jako protislužbu bude žádat fotku v plavkách. Dítě si časem posteskne, že nemá dostatek kreditu, agresor opět nabídne pomoc. Dobití kreditu ovšem bude podmíněno další fotografií, tentokrát odhalenější. Dítě bere výměnu jako dobrý obchod, něco málo ukáže a dostane vytouženou věc. Možná už samo tuší, že není vše v pořádku a na druhém konci je někdo nenormální, ale na schůzku by se přece přemluvit nedalo! Avšak jakmile agresor získá nebezpečné materiály, je schopen jich využít proti dítěti. Začne oběti vyhrožovat, že pokud nepošle další fotky, video, tak vše zveřejní, pošle je rodičům, kamarádům, do školy učitelům. Pod takovým tlakem se může dítě zhroutit, ale také podlehnout a vyjít vstříc útočníkově vůli. O zneužití fotografií, videa se sexuálním obsahem čtěte více v záložce SEXTING.

Agresor nicméně nemusí používat vydírání k vytvoření závislosti. Šikovným manipulátorům stačí, aby dostatečně dlouho působili na svou oběť a zahrnovali ji svou pozorností. Dívky i chlapci z disfunkčních rodin, kteří nemají dostatek přátel, trpí absencí vztahů, sdílením intimity a mají problém se sebevědomím, jsou snadnou kořistí, jež se do domnělého přítele opravdově zamilují a vytvoří si těžko odbouratelnou emocionální závislost.

Zdroje

http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyber_grooming
http://cms.e-bezpeci.cz/content/view/70/63/lang,czech/
K. Kopecký - Moderní trendy v elektronické komunikaci
http://www.vachss.com/guest_dispatches/grooming.html
http://www.browardprevention.org/
http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/2969020.stm
http://www.ceskatelevize.cz/~168-hodin-pedofil-lovil-na-internetovych-strankach-25-zneuzitych-deti.html?streamtype=RH
http://tn.nova.cz/zpravy/krimi/davejte-pozor-na-deti-na-webu-lovi-pedofilove.html

Jak se bránit kybergroomerovi?

Nejspolehlivější obranou je neposkytovat citlivé osobní údaje člověku, s nímž se znám pouze prostřednictvím internetu. V žádném případě nepořizovat a už vůbec nikomu neposkytovat kompromitující materiály jakéhokoli charakteru. Pokud přece jen dítě touží se setkat s online přítelem, mělo by v každém případě informovat rodiče, avšak s pouhou informací o tom, že jde dítě na schůzku, by se rodič spokojit neměl. Rodič může dítě na schůzku doprovodit, doporučit mu k setkání veřejné místo s mnoha lidmi atd. Je možné místo rodičů vzít kamaráda, který se poté, co zjistí, že je vše v pořádku, odpojí.

Pro dítě by mohly jako obrana sloužit tyto návodné otázky a rady:

  • Přemýšlej o online přátelstvích, neprotiřečí si v některých informacích?
  • Proč nechce komunikovat přes web kameru, netají svou identitu?
  • Proč chce udržet vztah v tajnosti a proč se ptá na intimní otázky?
  • Do profilu na chat si dej nic neříkající fotku, neuváděj věk, budeš tak nezajímavý a krytý.
  • Nesděluj nikomu své osobní údaje – věk, bydliště, telefon, email.
  • Mluv jen o tom, o čem chceš, nenech se nutit do sexuálních témat.
  • Nikdy nechoď na osobní schůzku, aniž bys o tom řekl rodičům.

Kybergroomer užívá některé ustálené postupy, jak se vlákat do přízně a manipulovat s obětí, zde jsou některé z nich:

  • Komunikuje se svou obětí i několik měsíců, někdy i přes rok, než se odhodlá sjednat si schůzku ve skutečném světě.
  • Chce udržet vztah z větší části, pokud ne celý, v tajnosti.
  • Často se v konverzaci baví o významu skutečné lásky.
  • Tváří se neobyčejně přátelsky, zajímá se o problémy oběti, naslouchá jí a radí.
  • Podporuje oběť emocionálně, často i finančně.
  • Bude hovořit o tom, že vztah bude pokračovat, jakmile se v reálném světě potkáte.
  • Vyžaduje jako protislužbu cybersex s použitím web kamery, nahé fotografie, videa apod.

Příběhy obětí cybergroomingu

  • Jiří Kadrnožka (28)
    MF DNES už před časem odhalila muže, který na internetu lákal dítě k sexu. Na osmadvacetiletého Jiřího Kadrnožku narazili redaktoři MF DNES na dětských diskusních stránkách, kde pod přezdívkou Jirzin napsal: "Najde se tady holka, která mi ho vy...?" (Následoval vulgární výraz pro uspokojení muže rukou.) Redaktoři si s ním pak psali pod identitou jedenáctileté Terezy. Kadrnožka se zajímal o to, jak vyspělé už je její tělo. S domnělou dívkou vystupující jako Terezička44 si nakonec smluvil schůzku, na kterou posléze přišel. Když zjistil, že ve skutečnosti má schůzku s redaktory, utekl. Policie ho později dostihla na základě fotografie zveřejněné v novinách – poznala ho jeho bývalá kolegyně. Původně za svůj prohřešek dostal Kadrnožka podmínku na dva roky, kterou mu soud později snížil na rok díky tomu, že dobrovolně chodil do sexuologické ordinace a léčil se. Kadrnožka u soudů opakovaně tvrdil, že se považuje za nevinného, a jeho obhájce usiloval o naprosté zproštění viny. "Neměl jsem žádné postranní úmysly. Přihlásil jsem se na chat ze zvědavosti. Jednání lituji," prohlašoval Kadrnožka.

    Zdroje:
    http://zpravy.idnes.cz/deti-podcenuji-rizika-internetu-45-procent-z-nich-posila-pres-sit-sve-fotky~
    http://zpravy.idnes.cz/muz-lakal-divky-na-detskem-chatu-ted-prelstil-sexuologa~

  • Pavel Hovorka (36)
    Hovorka, který pracoval jako ostraha v tiskárnách, sponzoroval dětské domovy. Jeho údajně první oběť vyhrála jím vypsanou soutěž "dítě VIP", za což měla strávit dva týdny v Praze. Chlapec tak v červenci 2005 strávil několik dnů s obžalovaným na vrátnici, kde ho muž podle žalobců zneužil. Další oběti si prý vyhledával na seznamovacích serverech. Většinou si s nimi po nějaký čas dopisoval a telefonoval. Poté je pozval k sobě do práce, kde několik z nich údajně donutil k pohlavnímu styku. Nabízel jim za něj peníze, některé také vydíral. Hrozil, že vyzradí jejich homosexuální orientaci a zveřejní jejich nahé fotografie, které mu za úplatu poslali. Někteří se bránili, a tak je podle obžaloby znásilnil. Pavel Hovorka se zodpovídal z trestných činů pohlavního zneužívání, vydírání, ohrožování výchovy, svádění k pohlavnímu styku a znásilnění. Soud mu kromě vězení uložil také sexuologickou léčbu. Hrozilo mu až dvanáctileté vězení. Svou vinu odmítá a proti nynějšímu rozsudku se odvolal.

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soud-potrestal-zneuziti-jednadvaceti-chlapcu-osmi-lety-vezeni-pvv-/krimi.asp?c=A090205_101224_krimi_jba

  • Ashleigh Hallová (17)
    V pondělí večer bylo na poli v anglickém Sedgefieldu nalezeno tělo 17leté studentky Ashleigh Hallové, která se stala obětí kybergroomingu. Ashleigh, studentka ošetřovatelství, byla společenská a měla hodně přátel. Aktivně také využívala sociální síť Facebook, na které se seznámila s 16letým chlapcem. S tím si po delší komunikaci domluvila osobní schůzku. V neděli 25. října 2009 večer oznámila matce, že jde ke kamarádce, u které přespí. V pondělí již Ashleigh nedorazila k obědu. K zabití dívky se přiznal 32 letý bezdomovec Peter Chapman, který byl již v minulosti trestaný za sexuální delikty a jeho jméno figuruje na rejstříku sexuálních útočníků. Muž byl náhodně zadržen policií za řízení vozidla bez zákonného pojištění. Poté, co byl převezen na policejní stanici, se přiznal k tomu, že Ashleigh zabil. Dle jeho výpovědi pak také policie našla tělo oběti v příkopu u nedaleké farmy. Při popisu hrůzného činu pachatel uvedl, že dívku náhodou udusil, když jí zalepil ústa lepicí páskou. Jak přesně dívka zemřela a zda byla znásilněna, ukáže až nařízená soudní pitva. Pachatel čeká na soud, který proběhne 3. listopadu. Muž zmanipuloval dívku právě díky sociální síti Facebook, kde pod falešným profilem předstíral, že je 16 letý chlapec. Asleigh pak důvěřovala informacím, které od útočníka získala prostřednictvím chatu, a souhlasila s osobní schůzkou. Matka Ashleigh, devětatřicetiletá Andrea Hallová, ve středu vystoupila s varováním před všemi komunitními sociálními weby: "Řekněte svým dětem, ať jsou na internetu mnohem opatrnější," vyzývá rodiče Hallová. "Nikomu nevěřte, a nepouštějte své děti na Facebook a jemu podobné stránky, dokud nebudou plnoletí."

    Zdroj: http://cms.e-bezpeci.cz/content/view/212/35/lang,czech/

  • Případ z USA
    Čtrnáctiletá žákyně dostala od svých rodičů dárek – nový počítač. Po dvou měsících používání internetu se seznámila s dospělým mužem, se kterým chatovala a udržovala e-mailovou korespondenci. Když se o tom její rodiče dozvěděli, učinili řadu kroků, aby tomuto kontaktu zabránili – odstranili od počítače klávesnici, monitorovali poštu a telefonní hovory, navštívili s dcerou poradnu. Bohužel, kontakt žákyně s dospělým mužem pokračoval prostřednictvím mobilního telefonu, který žákyni útočník poslal. Po několika měsících dívka zmizela z domova. Když policie prohledala její počítač, objevila řadu e-mailů, které je přivedly až k síti pedofilů, komunikujících mezi Evropou a USA. Pedofilní uživatel z Řecka si díky této síti „objednal“ nezletilou dívku z USA, zabezpečil falešný pas a poskytl finance na transport dívky z USA do Evropy – do Řecka. Po pěti měsících bylo dítě navráceno rodičům. Nejprve dívka tvrdila, že pedofilního groomera miluje a zbožňuje, avšak po rozsáhlé terapeutické léčbě si začala vzpomínat na detaily sexuálního a fyzického mučení, začala mít sebevražedné sklony a bylo nutné ji hospitalizovat na psychiatrické klinice. Dívka se postupně zotavovala, ale její zkušenosti a trauma ji budou provázet po zbytek života.

    Zdroj: http://cms.e-bezpeci.cz/content/view/112/35/lang,czech/

Odkazy

http://prezentace.e-bezpeci.cz/kybergrooming/index.html
http://www.dsl.cz/clanek/1406-kybersikana-a-grooming
http://www.seznamsebezpecne.cz/
http://www.internethotline.cz/
http://zpravy.idnes.cz/deti-podcenuji-rizika-internetu-45-procent-z-nich-posila-pres-sit-sve-fotky-1t6-/domaci.asp?c=A090522_080827_domaci_pje